Sırbistan'a Seyahat Edecek Vatandaşlarımız Için Seyahat Duyurusu

Belgrad Büyükelçiliği 07.05.2013

 

1-Sırbistan Gümrük Mevzuatı gereği, yabancıların ülkeye giriş ve çıkışlarında yanlarında bulunan 10.000 Avro ve üzeri nakit para, eş değeri diğer döviz ile yüklü miktardaki değerli eşyayı (mücevher, değerli taş, altın ve gümüş takı, altın ve gümüş süs eşyası vb) yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. 

Gümrük kapılarında usulüne uygun biçimde beyan edilmeyen para ve eşyaya el konulmaktadır. Gerekli beyanda bulunmayan kişiler ayrıca “kaçakçılık” suçlamasıyla mahkemeye sevkedilmektedir.  Sözkonusu para ve eşyanın araç içerisinde saklı olarak bulunması durumunda veya paranın miktarının/eşyanın değerinin aracın değerinin 1/3’ünden fazla olması durumunda, araca da mahkeme kararıyla el konulabilmektedir.  

 

2-Sırbistan’a seyahat edecek reşit olmayan yabancıların sınır kapılarında, ebeveynince düzenlenmiş, ülkeye seyahat nedenini ve seyahatleri süresince kendilerine refakat edecek kişi veya kurumun ismini ve açık adresini içeren bir belge (muvafakatname)   ibraz etmeleri gerekmektedir.

 

3-Karayoluyla seyahat eden vatandaşlarımızın sözkonusu seyahatlerini birkaç araba ile konvoy halinde gerçekleştiriyor olmaları halinde, sınır kapılarında pasaport kontrolü esnasında, pasaportlarını görevli memura tek tek vermeleri ve en öndeki aracın şoförünün tüm araçlardaki yolcuların pasaportlarını bir seferde vermemesi, sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşmasının önlenmesi açısından büyük önem arzetmektedir.

4-Sırbistan’a uyuşturucu, zehir ve toksik niteliği olabilecek madde, her türlü silah (kuru sıkı ve pompalı silahlar dâhil), ticari madde ile külçe altın ve gümüş sokulması ve bunların Sırbistan’dan çıkartılması yasaktır.

5-Sırbistan’da trafik kurallarını ihlal eden kişiler para cezasının yanısıra hapis cezasına da çarptırılabilmektedir. Bu çerçevede, verilen hapis cezası kefalete dönüştürülmemektedir. Bu itibarla, Sırbistan’dan karayoluyla seyahat edecek vatandaşlarımızın sözkonusu seyahatleri esnasında aşağıda kayıtlı hususları dikkate almaları önemle tavsiye edilmektedir.

 

·         Sırbistan’da farların 24 saat açık tutulması, ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri takılması zorunludur.

·         Sürücülerin seyir halinde cep telefonu kullanması yasaktır.

·         Trafik işaretleriyle özel bir ikaz yapılmamış olması halinde, yolda öncelik her zaman sağ taraftan seyreden araca aittir.

·         Trafik polisinin nakit para alması, trafik cezası tahsil etmesi kesin olarak yasaktır.

·         5.000 Dinar’a kadar olan trafik cezalarının, trafik polisi tarafından düzenlenecek makbuz ile en yakın postane veya bankaya yatırılması gerekmektedir.

·         5.000 Dinar’ın üzerinde para cezası kesilmesini gerektiren trafik suçlarında ise sürücü nöbetçi mahkemeye çıkartılmakta ve cezanın miktarı mahkeme heyetince belirlenmektedir.

·         Mahkeme kararıyla belirlenecek olan para cezasının da aynı şekilde postane veya banka yatırılması gerekmektedir.

·         Trafik ekiplerinin otoyollarda sivil araçlarla kontrol yapması mümkündür. Bu araçlar radar ve kamera sistemiyle donatılmıştır.

·         Sivil araçlarda görev yapan polis memurları yolda seyreden araçları durdurmak istediklerinde, şüpheli aracın önüne geçerek, ekip aracının arka kısmında bulunan LED erkândan yazılı olarak, Sırpça, İngilizce ve Almanca “Takip Et, Polis veya Dur” gibi ihtarlarda bulunacaklardır.

·         Böyle bir durumda sürücülerin önlerinde seyreden polis ekibinin sözkonusu ihtarını anladıklarını göstermek maksadıyla selektörlerini yakmaları ve en uygun yerde durmaları gerekmektedir.

·          Vatandaşlarımızın sözkonusu sivil aracın polis ekibi olduğundan tereddüt etmeleri halinde ise, güvenli olduğunu düşündükleri (benzin istasyonu gibi) en yakın noktada önde seyreden polis ekibinin sürücünün duracağını anlayacağı şekilde işaret verdikten sonra durmaları gerekmektedir.

·         Trafik kontrolünün otoyollarda bulunan kameralar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, otoban çıkışlarındaki yol ayrımlarında veya benzin istasyonlarının girişinde durdurulacaklardır.

·         Trafik polisinin rüşvet talep etmesi durumunda, sürücülerin otoyol kenarlarında bulunan ilan panolarında yeralan ihbar hattı telefon numarasını aramaları gerekmektedir.

·          İhbar hattı Sırpça, Türkçe, İngilizce ve Almanca hizmet vermektedir.

·         Otoyol kenarlarında bulunan servis/acil durum şeritlerini gereksiz yere ihlal ederek trafik güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere 1.000 Avro para cezası kesilmektedir. Bu itibarla, konvoy halinde seyahat eden vatandaşlarımızın, konvoydaki araçlardan birinin polis tarafından durdurulması halinde, yollarına devam ederek en yakın park alanında beklemeleri tavsiye edilmektedir.

·         Müsaade edilen alkol oranı 0,3 promil’dir. Bu oranın üzerinde alkollü olan sürücüler tutuklanmaktadır.

·         Sürücüler kırmızı ışıkta geçmesi veya yaya önceliğine riayet etmemesi durumunda, 15.000 ila 30.000 Dinar para, 30 güne kadar hapis ve 3 ay süreyle trafikten men cezasına çarptırılmaktadırlar.

·         Araçlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, çekme halatı ve yedek far ampulü ile reflektörlü yelek bulundurulması zorunludur.

·         Otoyollarda durulması ve araçtan inilmesi kesin olarak yasaktır. Araçtan inilmesi gereken durumlarda reflektörlü yelek giyilmesi gerekmektedir.

·         Hız sınırı, mesken mahalde 50, tali yollarda 80, otoyollarda ise 120 km/h’dir.

6- Ayrıca, Sırbistan’a seyahat edecek yabancıların pasaportlarının, sözkonusu seyahatin bitiş tarihinden itibaren, en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

 

7-Vatandaşlarımız Belgrad Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne, gerek mesai saatleri içinde gerek haricinde, “00 381 11 333 24 00” numaralı telefondan ulaşabilirler. Mesai saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde, sözkonusu telefona ulaşılamaması halinde, acil durumlarda aranabilecek Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi çalışanlarımızın cep telefonları ise internet sayfamızda “Duyurular” bölümünde (http://belgrad.be.mfa.gov.tr) ilan edilmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

1.1.2019 2.1.2019 Yeni Yıl
7.1.2019 7.1.2019 Noel
15.2.2019 16.2.2019 Sırbistan Milli Günü
26.4.2019 29.4.2019 Paskalya
1.5.2019 2.5.2019 İşçi Bayramı
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı Birinci Gün
28.6.2019 28.6.2019 Kosova Muharebe Günü
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı Birinci Gün
11.11.2019 11.11.2019 Ateşkes Günü